Hala produkcyjna i magazynowa – jak wybrać odpowiednią przestrzeń dla firmy?

Przestrzeń produkcyjna i magazynowa to podstawa dla funkcjonowania przemysłowego biznesu. Ich wybór może mieć kluczowe znaczenie dla działania firmy pod kątem możliwości rozwoju technologicznego i usprawniania procesu logistycznego. Na co warto zwrócić uwagę szukając powierzchni produkcyjno-magazynowej?

Wymogi techniczne na pierwszym miejscu

Hala produkcyjna i magazynowa musi przede wszystkim odpowiadać zapotrzebowaniu technologicznemu firmy. Jej przestrzeń musi nie tylko umożliwiać instalację maszyn, których obecnie używa przedsiębiorstwo, ale też oferować mu możliwość szybkiego rozwoju w przyszłości.

W tych kwestiach warto odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:

  • Czy hala umożliwia montaż wielkogabarytowych urządzeń i ustawienie linii produkcyjnej odpowiadającej specyfice przedsiębiorstwa?
  • Jakie są możliwości zaaranżowania zaplecza magazynowego?
  • Jaka jest maksymalna wysokość użytkowa hali?
  • Czy hala wyposażona jest w suwnice o wystarczającym udźwigu?
  • Jakie są możliwości wjazdu na halę?
  • Czy obiekt wyposażony jest w pełną infrastrukturę techniczną i sanitarną?
  • W jaki sposób chroniona jest hala?

– To kilka kluczowych pytań, które warto zadać przyszłemu najemcy powierzchni produkcyjno-magazynowej. Parametry hali muszą spełniać wymagania techniczne firmy i ułatwiać jej funkcjonowanie. Przykładowo, nasza Hala Nowa 7 to obiekt o powierzchni ponad 20 tys. mkw., której maksymalna wysokość wynosi aż 13,6 m. Każdy z modułów Hali ma własną bramę wjazdową, dostępną z poziomu 0. Jest ona również wyposażona w pełną infrastrukturę techniczną i sanitarną oraz ogrzewanie z sieci ciepłowniczej za pomocą promienników wodnych. Bezpieczeństwo najemców gwarantują zewnętrzny i wewnętrzny monitoring, system kontroli dostępu i ochrona 24/7 – komentuje Michał Kowalski, dyrektor ds. obsługi klienta Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Tyle przestrzeni, ile aktualnie potrzebujesz

Przy wynajmie powierzchni produkcyjno-magazynowej warto też zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia wykorzystywanej powierzchni w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

– W Nowej 7 na wynajem dostępne są moduły dostosowywane do indywidualnych potrzeb firmy, które mogą mieć powierzchnię od 200 do 5000 mkw. Elastycznie reagujemy na potrzeby biznesu, dlatego w przypadku np. zwiększenia skali produkcji czy rozbudowy parku maszynowego umożliwiamy powiększenie wynajmowanej powierzchni – dodaje Kowalski.

Istotną kwestią jest również to, jakie zmiany najemca może wprowadzić w układzie wynajmowanej powierzchni, np. czy istnieje opcja postawienia własnych ścian działowych i wewnętrznej zabudowy lub rozprowadzenia dodatkowych instalacji.

Zaplecze socjalne, biurowe i konferencyjne

Żadna firma przemysłowa nie funkcjonuje wyłącznie na hali produkcyjno-magazynowej. Potrzebuje ona również zaplecza socjalnego dla swoich pracowników, a także przestrzeni biurowej i konferencyjnej.

Wybierając lokalizację dla firmy warto sprawdzić, czy obiekt, którym się interesujemy, posiada takie zaplecze. Często można spotkać się z sytuacją, w której biura i produkcja firmy znajdują się w odrębnych lokalizacjach. Nie jest to efektywne rozwiązanie, dlatego w Hali Nowa 7 łączymy te funkcje. Biznes może działać u nas kompleksowo – dodaje Michał Kowalski.

Lokalizacja, komunikacja i parking

Nie mniej istotną kwestią, którą warto kierować się przy wynajęciu hali produkcyjnej, jest lokalizacja, w przypadku której warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • możliwość dotarcia do głównych arterii komunikacyjnych np. obwodnicy miejskiej czy autostrady,
  • odległość do lotniska czy stacji PKP,
  • odległość od centrum miasta lub innych, kluczowych dla działalności firmy lokalizacji.

– Hale produkcyjne często zlokalizowane są na obrzeżach miast, w specjalnych strefach ekonomicznych, jednak nie dla każdego biznesu będzie to odpowiednie rozwiązanie. Lokalizacja bliżej centrum ośrodka miejskiego, taka jak np. ul. Fabryczna we Wrocławiu, przy której położona jest Hala Nowa 7, to idealne rozwiązanie np. dla firm z sektora MŚP, które swoją działalność wiążą z sektorem badawczo-rozwojowym i wymagają zatrudnienia wysoko wyspecjalizowanego personelu oraz łatwego dostępu do ośrodków akademickich, czy pracowni laboratoryjnych, takich jak te działające w WPT. Taka lokalizacja sprawdzi się również w przypadku firm, które mają bieżący kontakt z klientami – o wiele łatwiej im dotrzeć do hali położonej blisko centrum niż na dalekim obrzeżu miasta – ocenia Kowalski.

Pod tym kątem warto też sprawdzić, czy wokół hali istnieje odpowiednia ilość miejsc parkingowych oraz jakie połączenia komunikacji publicznej umożliwiają do niej dojazd.

– W mojej ocenie, bazującej na wielu rozmowach z przedstawicielami firm, które już działają w Nowej 7, kluczowe kryteria wyboru powierzchni produkcyjno-magazynowej to jej nowoczesność, możliwości techniczne oraz dodatkowe zaplecze, które oferuje. Najważniejsze jest to, by firma mogła w niej prowadzić kompleksową działalność – podsumowuje Michał Kowalski.

HALA NOWA 7 WPT

Zobacz więcej z Bazy Wiedzy Innowatora

  • 10 września, 2024

  • 20 sierpnia, 2024

  • 6 sierpnia, 2024