Mamy zielone pojęcie! Podcasty UPWr

Mamy zielone pojęcie! Podcasty UPWr

Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który jest partnerem Sektora Innowacji, rozmawiają o problemach współczesnego świata: bezpieczeństwie energetycznym, wojnach o wodę czy zrównoważonych metodach produkcji żywności. UPWr tworzy podcast „Mamy zielone pojęcie”, w którym głos zabierają eksperci i odwołują się do naukowo potwierdzonych faktów, a nie potocznych opinii.

Idea podcastów „Mamy zielone pojęcia” wynika nie tylko z potrzeby prezentowania aktualnego stanu wiedzy naukowej, ale przede wszystkim z konieczności dotarcia z nią do szerokiego grona odbiorców.

Jesteśmy zalewani fake newsami, zwłaszcza w przestrzeni wirtualnej. Większość nas kojarzy je ze sferą życia politycznego, ale pandemia pokazała, że wykorzystuje się je również do budowania fałszywego przekazu dotyczącego medycyny, zdrowia, żywienia, rolnictwa, energetyki, praktycznie wszystkich obszarów aktywności człowieka. Dyskusje o tym, czy i jak jako społeczeństwo jesteśmy podatni na oddziaływanie niesprawdzonych informacji przedkładając je nad naukowo potwierdzone fakty stała się punktem wyjścia do stworzenia podcastów, w których naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, badacze z dorobkiem, ogromną wiedzą, a przede wszystkim świadomi konieczności dzielenia się nią, rozmawiają, wyjaśniają i rysują nowe perspektywy konkretnych tematów – mówi dyrektor Działu Promocji, dr Dorota Sikora.

W trzech pierwszych podcastach, które można już znaleźć na stronie podcasty.upwr.edu.pl, gośćmi są prof. Szymon Szewrański, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i dr hab. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak z Katedry Architektury Krajobrazu, prof. Arkadiusz Dyjakon z Katedry Biogospodarki Stosowanej i prof. Przemysław Bukowski z Zakładu Niskoemisyjnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej oraz dr Marta Czaplicka z Katedry Ogrodnictwa i dr Małgorzata Świąder z Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Każdy z podcastów dotyczy innego tematu, ale każdy odnosi się do problemów, które w mniej lub bardziej znaczący sposób albo już wpływają na nasze życie, albo wpłynąć mogą.

Czy czeka nas wojna o wodę?

I tak prof. Szymon Szewrański i dr hab. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak dyskutują o wodzie, a dokładniej o tym, czy grożą nam wojny o dobro – bo przepisy prawa uznają wodę za dobro, a dostęp do niej za prawo człowieka – które jednocześnie jest towarem, bo przecież wodę do celów spożywczych trzeba uzdatnić, dostarczyć do mieszkańców, a to wymaga ogromnych nakładów finansowych i budowy infrastruktury. Goście pierwszego podcastu nie kryją, że istotne jest zapewnienie równego dostępu do wody wszystkim mieszkańcom Ziemi, jednocześnie jednak rozróżniają dobro od towaru, nie kryjąc, że woda zużywana do produkcji kolejnych ubrań czy podlewania trawników, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia suszą, to luksus. A za luksus trzeba płacić.

– Nasi goście przypominają, że od 2010 roku dostęp do wody pitnej jest fundamentalnym prawem człowieka. Ale też odnoszą się do przewidywań, zgodnie z którymi do 2050 roku dostępu do niej nie będzie miała ¼ ludzi na świecie. I rozmawiają o tym, jak chronić zasoby wody, o tym, jak wpływają na nie zmiany klimatu i aktywność człowieka. Zdradzę też, że nasi naukowcy mówią, jak sami oszczędzają wodę i jak jest to odbierane w ich otoczeniu – mówi red. Katarzyna Kaczorowska, jedna z dwóch – obok Małgorzaty Popek-Moczulskiej – prowadzących cykl rozmowy z naukowcami „Mamy zielone pojęcie”.

Jak rozwiązać kryzys energetyczny?

W podcaście dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego i bezpiecznej energii rozmawiają prof. Arkadiusz Dyjakon i prof. Przemysław Bukowski, eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale też doradcy minister klimatu. Ten temat wynika nie tylko z badań prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, który jako pierwszy w Polsce uruchomił nowy kierunek studiów – odnawialne źródła energii.

Po wybuchu wojny na Ukrainie stało się jasne, że gaz dostarczany przez Rosję do Europy, jest bronią polityczną. Podobnie jak węgiel. Było dla nas jasne, że konieczna jest rozmowa z ekspertami, którzy potrafią ocenić, na czym powinno opierać się bezpieczeństwo energetyczne Polski, a więc każdego z nas. W podcaście odpowiadają na pytania o dywersyfikację źródeł energii oraz uniezależnienie od zewnętrznych podmiotów, ale też odnoszą się do kwestii budowy elektrowni atomowych – mówi Katarzyna Kaczorowska.

Dodaje, że dla wielu słuchaczy na pewno zaskoczeniem będzie informacja o problemach z odpadami radioaktywnymi, z jakimi borykają się w Rumunii, szacowaniu zasobów uranu, paliwa dla elektrowni jądrowych i rzeczywistych możliwościach produkcji energii w naszym kraju – wbrew pozorom bardzo dużych i dających możliwość samowystarczalności, a co za tym idzie, również niezależności.

Czy wyżywią nas ogródki działkowe?

Trzeci podcast, do którego wysłuchania zapraszamy, dotyczy zrównoważonych sposobów produkcji żywności. Dr Marta Czaplicka i dr Małgorzata Świąder tłumaczą, co to są krótkie łańcuchy dostaw, czym się różni rolnictwo ekologiczne od zintegrowanego. Odnoszą się też do ogródków działkowych i tego, czy są one koniecznością, czy też modą – mówi dyrektor Działu Promocji dodając, że UPWr jako pierwsza uczelnia we Wrocławiu, wykorzystując własne zasoby i możliwości, uruchomił pilotażowy program rolnictwa wspieranego społecznie (o czym też można usłyszeć w podcaście).

 – Nasz stosunek do szeroko rozumianego rolnictwa ewoluuje. Rośnie świadomość wpływu tego co jemy na stan naszego zdrowia, choć wciąż istotną determinantą jest tu poziom wykształcenia i dochód. Ale zaproszone do podcastu naukowczynie tłumaczą, jak zmieniają się nasze postawy, jak zarabia się na rolnictwie, co jest jego atutem i jak zmienia się stosunek władz miast do ogrodów. To wszystko są tematy wprost dotykające naszej codzienności, bo przecież każdy z nas robi zakupy i zwraca uwagę na to, co jedzą jego bliscy – dodaje Katarzyna Kaczorowska, podkreślając, że w podcastach „Mamy zielone pojęcie” każdy znajdzie temat, który go zaciekawi, ale też każdy pozna z nich wiele faktów i danych naukowych, co jest najlepszym narzędziem w weryfikowaniu niesprawdzonych opinii i fake newsów.


Podcasty UPWr do znalezienia na stronie podcastowej oraz na najpopularniejszych platformach podcastowych: SpotifyApple Podcasts i Google Podcasts oraz na YouTube i SoundCloud

Kolejne odcinki co dwa tygodnie, zawsze w poniedziałek. 

Podcasty nagrywane są w Pracowni Audiosfery i Akustyki Środowiska UPWr we współpracy z Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki.


Źródło newsa: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/podcasty-mamy-zielone-pojecie-3906.html 

Więcej informacji >

Zobacz najnowsze informacje

  • 23 grudnia, 2024

  • 6 grudnia, 2024

  • 8 listopada, 2024