“Into the (un)known”, czyli Startup WRO Meetup #2 o ekspansji
Z raportu “Polskie Startupy 2022” opracowanego przez fundację Startup Poland wynika, że zdecydowana większość założycieli startupów w Polsce ma w planach zagraniczną ekspansję. Jakie są największe wyzwania, jeśli chodzi o wyjście za granicę? Jakich błędów unikać? Próbę odpowiedzi na te i inne pytania podejmą eksperci 26 kwietnia podczas spotkania “Startup Wro Meetup x Let’s get (c)loud”.
– Ekspansja to często trudne wyzwanie dla startupów, wymagające odpowiedniego zarządzania i dogłębnej analizy rynku. Dlatego postanowiliśmy poświęcić drugie wydarzenie z cyklu Startup WRO Meetup właśnie temu tematowi i przedstawić na scenie przypadki zarówno udanych, jak i nieudanych wyjść za granicę. Ostatni meetup, który przyciągnął ponad 150 osób, pokazuje jak duże jest zainteresowanie takimi wydarzeniami. Zatem serdecznie zapraszamy! – mówi Magdalena Okulowska, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Polskie startupy chcą ekspansji
– Zagraniczna ekspansja jest ważnym etapem skalowania biznesu. Mamy już wiele przykładów na to, że również w Polsce można stworzyć startup podbijający międzynarodowe rynki. Sukcesy takich firm jak Booksy, DocPlanner, czy Brainly stały się swego rodzaju benchmarkiem dla wielu rodzimych założycieli. Pojawiają się głosy, że obecna trudna sytuacja związana z wojną za naszą wschodnią granicą oraz kryzysem – energetycznym i inflacyjnym – może wręcz dopingować startupy do poszukiwania klientów poza Polską – mówi Tomek Snażyk, prezes Startup Poland.
To, czy dany startup rozważa ekspansję za granicę jest także ważną informacją z punktu widzenia inwestorów, dla których wyjście na rynki inne niż polski jest podstawowym miernikiem potencjału do rozwoju biznesu prowadzonego przez startup.Tutaj pojawia się pewne wyzwanie – Polska, jak i cały region CEE traktowana jest przez międzynarodowy kapitał ostrożniej niż przed 24 lutego br.
– Polskie startupy są coraz lepiej przygotowane do ekspansji zagranicznej, jednak aby osiągnąć pełny sukces, warto zwrócić szczególną uwagę na ważne aspekty – strategię. ekspansję, i przede wszystkim – finanse spółek próbujących wejść na zewnętrzne rynki. W dobie większej ostrożności ze strony inwestorów finansujących ekspansję startupów, odpowiednie przygotowanie się jest kluczowe, ponieważ przeinwestowanie i np. wejście na zbyt wiele rynków zagranicznych jednocześnie, może skończyć się upadkiem, nawet bardzo dobrze prosperujących na krajowym rynku firm. – mówi Mateusz Cybula, starszy specjalista ds. Współpracy z Sektorem Innowacji w Banku BNP Paribas.
W kontekście ekspansji za granicę warto też zwrócić uwagę na niepokojący trend opisany w raporcie Startup Poland. Z danych fundacji wynika, że blisko połowa krajowych startupów rozważa nie tyle ekspansję, co w ogóle przeniesienie swojego biznesu na stałe poza Polskę.
– Rzeczywiście zauważamy taki trend. Jest on jednak spowodowany szeregiem czynników. Nie zawsze głównym powodem jest aktualna sytuacja geopolityczna lub mniej przyjazny system prawno-podatkowy w Polsce. Dla szeregu startupów szukających finansowania, inwestorzy zagraniczni są jedyną opcją. Ci jednak nie są skłonni inwestować bezpośrednio w polskie struktury. Często flip polskiej spółki do USA jest jedyną możliwością na pozyskanie zagranicznego inwestora. To potwierdza jedynie, iż w porównaniu do rozwiązań funkcjonujących w innych krajach, polski system prawny nadal nie dysponuje elastycznymi rozwiązaniami ułatwiającymi inwestowanie. – mówi Tomasz Szarek, Managing Partner, SDZ Legal Schindhelm
Na scenie eksperci po pomyślnej i nieudanej ekspansji
#2 Startup WRO Meetup x Let’s get (c)loud odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17:00 w “Barbarze”, przy ul. Świdnickiej 8B we Wrocławiu. W agendzie panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, cztery keynote speeche mentorów i doświadczonych founderów oraz pitch decki lokalnych startupów.
Kwietniowe wydarzenie organizowane jest we współpracy z „Let’s get (c)loud”, programem akceleracyjnym dla startupów i scaleupów, realizowanym przez OChK i Google Cloud.
– Głównym celem programu “Let’s get (c)loud” jest wsparcie startupów i scaleupów w efektywnym wykorzystaniu technologii chmurowych. Mogą one liczyć nie tylko na doradztwo i mentoring na każdym etapie rozwoju w chmurze, ale także na korzystne warunki finansowe oraz cenny networking. W OChK współpracujemy z takimi firmami jak Booksy, Brainly czy Synerise, co pozwala nam bardzo dobrze rozumieć cele i wyzwania, przed jakimi stoją dzisiaj startupy chcące rozwijać się na międzynarodowych rynkach – mówi Paweł Roguski, Head of SMB w OChK.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja. Partnerami wydarzenia są: Bank BNP Paribas, SDZ Legal Schindhelm, Fundacja Startup Poland, OChK, Google Cloud, Wolves Summit, CUDO Kombucha, Browar Stu Mostów, ETNO Cafe, Blitz Energy Drink i Pij Kranówkę. Patroni medialni: Radio Wroclaw, Radio RAM, Mam Startup.
Rejestracja i agenda dostępne są tutaj.
***
Startup Wrocław – jednostka Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który animuje środowisko startupowe i integruje lokalny ekosystem poprzez współpracę z biznesem, środowiskiem akademickim, instytucjami miejskimi, funduszami VC i inkubatorami.
Startup Poland – niezależny polski think tank technologiczny i organizacja pozarządowa, której celem jest budowanie świadomości potencjału startupów w środowisku administracji publicznej oraz uczestniczenie w procesach legislacyjnych jako głos społeczności polskich startupów. Startup Poland działa w formie fundacji, zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000550889. Więcej informacji o Startup Poland: www.startuppoland.org
BNP Paribas Bank Polska S.A. – bank uniwersalny o globalnym zasięgu, który kieruje usługi do Klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. Od 2011 r. jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest częścią, obecnej w 65 krajach, grupy bankowej BNP Paribas, której historia sięga 1822 roku.
Jako Bank Zielonych Zmian wspiera Klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Dzięki finansowaniu banku, ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z paneli fotowoltaicznych. Bank konsekwentnie realizuje również strategię finansowania przedsiębiorstw w Polsce, a także wspierania inwestycji strategicznych z punktu widzenia państwa oraz wywierających pozytywne wpływy: społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.
Jest także pierwszym w Polsce bankiem z ofertą i zespołem ekspertów dedykowanych do wspierania innowacyjnych firm w ich szybkim wzroście. Bank BNP Paribas jest także inwestorem Autenti (runda A i B).
SDZ Legal Schindhelm- LAW. TAX. CLARITY.
Jesteśmy kancelarią z ponad 20-letnim doświadczeniem, zespołem 50 specjalistów oraz biurami w 3 miastach w Polsce. Stanowiąc część międzynarodowej sieci SCHINDHELM zrzeszającej kancelarie prawne z 14 krajów w 31 lokalizacjach oraz globalnej sieci International Advisory Group (IAG) łączącej kancelarie prawne i podatkowe z 74 krajów świadczymy usługi niemal na całym świecie. Swoim klientom zapewniamy dostęp do nowych rynków oraz obsługę ich projektów w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w rejonie Pacyfiku.
W naszym teamie mamy ekspertów do zadań z zakresu Corporate i M&A oraz IP/IT, prawa autorskiego, nieuczciwej konkurencji, umów o software i licencyjnych, a także e-commerce oraz ochrony danych, a wśród klientów wiele dużych międzynarodowych korporacji, jak i firm technologicznych, fin-techów, firm z branży e-commerce oraz start-upów.
Znamy metodykę, role projektowe i specyfikę procesów projektowania, tworzenia, utrzymywania czy wreszcie rozwoju oprogramowania. Wiemy, że innowacje technologiczne wymagają holistycznego podejścia do zagadnień prawnych, bo ich specyfika nierzadko wymyka się tradycyjnym definicjom lub regulacjom prawnym.
Działając na rynkach międzynarodowych wspieramy firmy technologiczne w ekspansji międzynarodowej a także w budowaniu struktur zagranicznych koniecznych dla przeprowadzenia procesu finansowania z udziałem zagranicznych inwestorów.
Zawsze myślimy out of the box i działamy interdyscyplinarnie.
OChK – najbardziej wyspecjalizowany dostawca rozwiązań chmurowych na polskim rynku. Działa w modelu multicloud oferując zarówno własne produkty i usługi w ramach Platformy OChK, jak i rozwiązania swoich strategicznych partnerów, globalnych dostawców chmury publicznej, Google i Microsoft. Dzięki temu zapewnia klientom swobodę wyboru między dostępnymi wariantami adopcji rozwiązań chmurowych. Pomaga optymalizować procesy i koszty IT skracając czas realizacji projektów i zwiększając efektywność działania. Świadczy usługi migracji i transformacji architektury IT. Doradza w doborze rozwiązań z zakresu zaawansowanej analityki danych, sztucznej inteligencji uczenia maszynowego, optymalnych dla danej branży i etapu rozwoju. Wspiera organizacje w budowaniu ich indywidualnej drogi do chmury oraz procesie transferu wiedzy niezbędnej do efektywnego korzystania z rozwiązań chmurowych. Więcej informacji: ochk.cloud.
Google Cloud zapewnia organizacjom nowoczesną infrastrukturę, platformę o szerokich zastosowaniach i rozwiązania branżowe. Nasze rozwiązania chmurowe dla przedsiębiorstw wykorzystują najnowsze technologie Google i pomagają firmom zwiększać efektywność działania oraz dostosowywać się do zachodzących zmian. Dzięki temu nasi klienci mogą dobrze przygotować się na przyszłe wyzwania. Firmy z ponad 150 krajów korzystają z Google Cloud jako sprawdzonego partnera w rozwiązywaniu najistotniejszych problemów biznesowych.