Katalizator do produkcji wodoru metodą SRE

Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii

Zsyntezowany został katalizator zawierający zeolit ZSM-5 modyfikowany kobaltem (zamiast metali szlachetnych) i przeznaczony do produkcji wodoru metodą reformingu parowego etanolu. Materiał jest lepszy od podobnych mu dostępnych na rynku.

  • Energetyka

Przejdź do

Opis innowacji
Możliwości zastosowania
Model współpracy
Kontakt

Opis innowacji

Zsyntezowany został katalizator zawierający zeolit ZSM-5 modyfikowany kobaltem (zamiast metali szlachetnych) i przeznaczony do produkcji wodoru metodą reformingu parowego etanolu. Materiał jest lepszy od podobnych mu dostępnych na rynku ze względu na: – zawartość krzemu i większą selektywność procesu do wodoru – wysoką żywotność katalizatora potwierdzona długoterminowymi testami katalitycznymi; – nanometryczny rozmiar ziaren katalizatora, który ma znaczący wpływ na aktywność katalityczną, ponieważ mniejsze rozmiary ziaren zapewniają zwiększenie aktywności materiału; – rozwiniętą powierzchnię właściwą, która umożliwia ograniczenie masy wsadu katalizatora niezbędnego do uzyskania pożądanych parametrów procesu reformingu; – odporność katalizatora na obecność wody w surowcu, co otwiera możliwość zastosowania bioetanolu bez wstępnego procesu osuszania (ograniczenie czaso- i energochłonności całego ciągu technologicznego).

Zastosowanie

Jednym z głównych zadań polityki klimatycznej są poszukiwania nowych, czystych źródeł energii. Wodór traktuje się jako jedno z najbardziej perspektywicznych paliw przyszłości; gaz ten może stać się istotnym paliwem przede wszystkim dla sektora transportowego. Najbardziej ekonomiczną, a tym samym najpowszechniejszą technologią produkcji wodoru, jest reforming parowy metanu (SRM, ang. Steam Reforming of Methane), ta technologia jednak oparta jest na wykorzystaniu gazu ziemnego, więc przyczynia się do wzrostu emisji ditlenku węgla do atmosfery. Atrakcyjną alternatywą dla SMR może być reforming parowy etanolu (SRE, ang. Steam Reforming of Ethanol). Biorąc pod uwagę fakt, iż można w tym celu zastosować etanol fermentacyjny (bioetanol), technologia SRE pozostaje neutralna w kontekście emisji GHG (zamknięty obieg węgla w cyklu: emisja ditlenku węgla – wychwyt przez rośliny i fotosynteza – przeróbka biomasy).

Model współpracy

Wspólny projekt badawczy, licencja lub sprzedaż praw do technologii.

Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii

Wydział Chemii jest jednym z najnowocześniejszych i najlepszych wydziałów chemicznych w Polsce. Pracownicy, doktoranci i studenci realizują obecnie około 140 zewnętrznie finansowanych projektów badawczych, 12 dydaktycznych i kilka inwestycyjnych. Duża skuteczność w zdobywaniu środków na finansowanie badań skutkuje ich wysoką jakością, co w połączeniu z szeroko rozwiniętą współpracą międzynarodową daje potężne możliwości badawczo-rozwojowe.

  • Prace badawczo-rozwojowe
  • ul. Zamojska 6, 54-102 Wrocław
  • https://www.uj.edu.pl/
  • pa.janus@uj.edu.pl
  • +48 506 006 590

Kontakt w sprawie innowacji

Paula Janus

  • +48 506 006 590
  • pa.janus@uj.edu.pl

Zobacz najnowsze innowacje

  • 6 sierpnia, 2024

  • 6 sierpnia, 2024

  • 6 sierpnia, 2024