
System Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania
NAWTEC Design & Innovative Solutions Łukasz Nawrocki
System Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania zaprojektowany został z myślą o możliwości kontroli nad jadącym na rowerze lub hulajnodze dzieckiem tak, aby mieć możliwość zatrzymania jadącego pojazdem dziecka przed ewentualnym niebezpieczeństwem (kolizją, wypadkiem). Konstrukcja naszego rozwiązania przewiduje również możliwość instalacji na większości pojazdów, które wyposażone są w układ cięgnowy. Przykładowo może mieć zastosowanie podczas nauki jazdy motocyklem czy quadem.
- Projektowanie maszyn i urządzeń
Przejdź do
Opis innowacji
System Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania zaprojektowany został z myślą o możliwości kontroli nad jadącym na rowerze lub hulajnodze dzieckiem tak, aby mieć możliwość zatrzymania jadącego pojazdem dziecka przed ewentualnym niebezpieczeństwem (kolizją, wypadkiem). Konstrukcja naszego rozwiązania przewiduje również możliwość instalacji na większości pojazdów, które wyposażone są w układ cięgnowy.
Przykładowo może mieć zastosowanie podczas nauki jazdy motocyklem czy quadem. System Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania składa się z nadajnika, (który posiada osoba nadzorująca jazdę) oraz układu wykonawczego i zasilającego zainstalowanego na pojeździe. Układ wykonawczy został zaprojektowany tak, aby pozostawał bierny nie wpływając na pracę układu hamulcowego i/lub sprzęgłowego pojazdu, czy też innego urządzenia wyposażonego w układ cięgnowy do momentu jego uruchomienia. W przypadku zajścia sytuacji niebezpiecznej osoba nadzorująca może zdalnie uruchomić system i zatrzymać pojazd.
W momencie osiągnięcia dużej odległości, uniemożliwiającej komunikację werbalną lub utraty kontroli wzrokowej nad pojazdem, opcjonalne wyposażenie w interkom umożliwia sprawną komunikacje pomiędzy kierowcą, a osobą nadzorującą jazdę. System Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania może być wyposażony wskaźnik stanu baterii, a układ zasilający może być zintegrowany z układem wykonawczym lub zainstalowany osobno jako lampka światła stop z możliwością ładowania za poprzez gniazdo USB ze standardowych ładowarek do smartfonów.
Ponad to konstrukcja Systemu Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania daje możliwość rozbudowy i integracji innych modułów jak np.: czujniki zbliżeniowe i/lub radar sprzężony z układem hamulcowym w celu autonomicznego trybu hamowania czy też wyposażenia w sygnał dźwiękowy.
Zastosowanie
Wyobraźmy sobie sytuację, która może wydarzyć się u każdego z nas (szczególnie jeśli jesteśmy rodzicami): Jedziemy sobie z dzieckiem na przejażdżkę rowerową. Nasze dziecko jadąc beztrosko na swoim rowerku lub hulajnodze nie zauważa jadącego samochodu i zaczyna zjeżdżać na jezdnię wprost pod pędzący pojazd…nic po za krzykiem: „Stój! Zatrzymaj się!” nie możemy wówczas zrobić… Niestety takie sytuacje wydarzyły się w prawdziwym życiu i niekiedy kończyły się tragicznie. Takie zdarzenia dały dam do myślenia, szczególnie dlatego, że również jesteśmy rodzicami. Zastanawialiśmy się co my możemy zrobić, aby ochronić nasze dzieci przed tego typu zagrożeniami.
W wyniku kilku lat pracy, wielu modyfikacji i ulepszeń prototypu, który sprawdził się w warunkach rzeczywistych doszliśmy do punktu, gdzie możemy wdrożyć nasze rozwiązanie na szeroką skalę i pomóc w ochronie również Waszych dzieci. Kolejnym możliwym zastosowaniem naszego Systemu Awaryjnego Hamowania i/lub Wysprzęglania jest instalacja go na pojazdach jednośladowych przeznaczonych do nauki jazdy (motocykle, quady). Tu to instruktor ma możliwość zdalnego zatrzymania pojazdu lub wysprzęglania napędu pojazdu, którym porusza się uczeń w sytuacji, w której uzna ją za zagrażającą bezpieczeństwu ucznia. Dlatego jeśli chcielibyście Państwo przyczynić się do wprowadzenia produktu na rynek to zapraszamy do kontaktu.
Model współpracy
W związku z planowanym wdrożeniem produktu w skali światowej poszukujemy inwestorów, którzy są w stanie pomóc przejść z fazy przedwdrożeniowej do pełnoskalowej produkcji i budowy międzynarodowej sieci dystrybucji produktu.

NAWTEC Design & Innovative Solutions Łukasz Nawrocki
Projektujemy innowacyjne rozwiązania techniczne, budujemy prototypy i narzędzia specjalne. Prowadzimy prace B+R ukierunkowane na tworzenie konstrukcji, które zwiększają poziom bezpieczeństwa użytkowników. Dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym, pozwalającym zarówno zbudować prototyp jak i uruchomić produkcję elementów maszyn i urządzeń.
- Projektowanie maszyn i urządzeń, budowa prototypów
- Polska
- https://nawtec.com/
- lukasz.nawrocki@nawtec.com
- +48 662 095 055
Kontakt w sprawie innowacji
Łukasz Nawrocki
- +48 662 095 055
- lukasz.nawrocki@nawtec.com