Globalny lider we Wrocławiu, czyli o firmie Nokia
NOKIA
Historia firmy Nokia sięga aż XIX wieku, kiedy to w 1865 roku fiński górnik o nazwisku Fredrik Idestam, uruchomił fabrykę masy papierniczej w południowo zachodniej części Finlandii, w malowniczym miasteczku o nazwie Tammerkoski Rapids. Niespełna sześć lat później przedsiębiorca otworzył drugi młyn, który został zlokalizowany nieopodal rzeki Nokianvirta, od której swój początek wzięła nazwa firmy – Nokia Ab. Ta niewielka, lokalna działalność, dała początek firmie Nokia, która obecnie pracuje nad technologiami telekomunikacyjnymi będącymi fundamentem globalnej łączności.
Z duchem czasu i technologii
Nokia przez dziesięciolecia działalności adaptowała się do potrzeb ciągle zmieniającego się świata. Firma odnosiła sukcesy w wielu sektorach przemysłu, w tym w branży kablowej, w branży produktów papierniczych, gumowych butów, opon, telewizorów i telefonów komórkowych. W latach 90. XX wieku, fiński gigant zaczął interesować się rynkiem telekomunikacyjnym. Pierwsze połączenie GSM zostało wykonane w 1991 roku przy użyciu sprzętu firmy Nokia. Szybki sukces w sektorze telefonii komórkowej pozwolił przedsiębiorstwu stać się do 1998 roku najlepiej sprzedającą się marką telefonów komórkowych w świecie. W 2016 roku Nokia zdecydowała się na przejęcie francuskiego Alcatel Lucent, stając się tym samym największym na świecie dostawcą usług telekomunikacyjnych.
Nokia we Wrocławiu
Historia Nokii we Wrocławiu zaczęła się ponad 20 lat temu! W 2000 roku powstało Wrocławskie Centrum R&D, które z początku zatrudniało tylko 10 pracowników. Obecnie ta liczba zbliża się powoli do 5-ciu tysięcy! Warto dodać, że inne siedziby firmy znajdują się jeszcze w 3 lokalizacjach: Krakowie, Bydgoszczy i Warszawie, a Nokia zatrudnia w Polsce ok. 7 tysięcy osób o kilkudziesięciu różnych narodowościach. Na jedną z lokalizacji działalności swojej firmy NOKIA wybrała Wrocławski Park Technologiczny.
– Wrocławski Park Technologiczny zwrócił uwagę naszej firmy, dzięki swojej korzystnej lokalizacji i ciekawej przestrzeni, o ogromnym potencjale, a także idei rozwoju i innowacji. W 2022 roku zostało tam otwarte, konstruowane już od wielu lat, laboratorium WrOTA o powierzchni 1800 m2. Najciekawszym elementem tzw. WrOTA – Wroclaw Over the Air Testing Area, jest komora bezechowa dorównująca rozmiarom boisku do koszykówki. Inne warte uwagi elementy, służące do testów to kontenery morskie, które dzięki Nokii i jej pracy nad 5G, zyskały drugie życie – opowiada Taras Lukaniuk, Dyrektor Technologicznego Centrum Badań i Rozwoju wrocławskiego oddziału Nokii.
Technologie firmy NOKIA
W ostatnich latach firma projektuje i rozwija najnowsze technologie, takie jak: LTE, 5G, Single RAN i Radio Cloud. Zespoły zaangażowanych inżynierów tworzą rozwiązania, które są lub będą używane na całym świecie. Nokia ma holistyczną i głęboką perspektywę na tworzenie technologii radiowych. Ten fiński gigant telekomunikacyjny kieruje centrami badawczo-rozwojowymi i współpracuje z wieloma środowiskami uniwersyteckimi. Przez całą dobę analizuje trendy rynkowe, projektuje stacje bazowe, tworzy i testuje oprogramowanie, opracowuje dokumentację techniczną oraz wdraża i utrzymuje produkty u klientów – operatorów sieci komórkowych. Wartości firmy to:
- otwartość (ang. being open), która rozumiana jest, jako otwartość na innych członków organizacji, niezależnie od dzielących ich różnic, potrzebę rozwoju oraz gotowość do kwestionowania statusu quo,
- odwaga (ang. being fearless), która oznacza gotowość do dzielenia się swoim punktem widzenia oraz do podejmowania wyzwań w środowisku, które zapewnia wzajemny szacunek i bezpieczeństwo,
- autorytet do działania (ang. being empowered), które wspiera społeczność firmy w samodzielnym podejmowaniu decyzji i daje poczucie wpływu na to, w którą stronę rozwija się organizacja.
Nokia tworzy technologię, która pomaga światu działać razem. Branża telekomunikacyjna ulega ciągłym przeobrażeniom. Automatyzacja i cyfryzacja przemysłu zwiększają zapotrzebowanie naszych klientów na rozbudowaną infrastrukturę sieciową z tendencją do otwartych interfejsów, wirtualizacji i oprogramowania natywnego dla chmury. To rewolucjonizuje sposób, w jaki Nokia projektuje, rozwija, wdraża, zarządza i standaryzuje swoje produkty oraz rozwiązania na nowoczesnym rynku dostawców usług komunikacyjnych.
Świat stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z kwestiami środowiskowymi, niedoborem zasobów, nierównością i stagnacją produktywności. Nokia wierzy, że jej infrastruktura będzie kluczowa w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Aktywnie reaguje na niekorzystne zmiany klimatu poprzez bardziej efektywne i ponowne wykorzystanie światowych zasobów w celu zapewnienia globalnego dostępu do pracy, opieki zdrowotnej i edukacji oraz przywrócenia wzrostu produktywności poprzez wprowadzenie technologii cyfrowych do branż przemysłowych.