Rozwój innowacji wymaga właściwej ochrony
Rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach wymaga solidnej ochrony własności intelektualnej. W naszym kraju w zakresie tym kluczową rolę odgrywa Urząd Patentowy RP, zapewniając niezbędne wsparcie przedsiębiorcom. O różnych wariantach i zaletach z korzystania z tej ochrony opowiada Monika Bielska, Dyrektor Departamentu Informacji o Ochronie Własności Intelektualnej, z Urzędu Patentowego RP.
Jak Urząd Patentowy RP wspiera rozwój innowacji i przedsiębiorczości?
Rozwój nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości opartej na wiedzy i społecznej odpowiedzialności biznesu wymaga kreowania wartości w sferze stanowiącej domenę ludzkiego intelektu. Tworzenie nowych rozwiązań technicznych, warunkujących zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny, wymaga zapewnienia szeroko pojętej ochrony własności intelektualnej. To właśnie Urząd Patentowy RP realizuje ochronę własności przemysłowej na terenie Polski.
Ochrona ta realizowana jest poprzez przyznawanie praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej, takie jak: wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne oraz topografie układów scalonych. Urząd Patentowy RP oferuje kompleksowe wsparcie przedsiębiorców w zakresie szerzenia wiedzy i podnoszenia świadomości ochrony własności intelektualnej w firmie. Wsparcie przedsiębiorców i start-upów w przechodzeniu przez kolejne etapy postępowania, zarówno w kwestii dokonywania zgłoszeń, monitorowania statusu biegu ich sprawy przed Urzędem, czy też postępowania po rejestracji, np. w przypadku zbycia praw i zmian uprawnionych.
Z jakich konkretnych instrumentów przedsiębiorcy i innowatorzy mogą obecnie skorzystać w instytucji?
Obecnie Urząd Patentowy RP oferuje przedsiębiorcom szerokie wsparcie w zakresie ochrony własności intelektualnej. Przede wszystkim, dostępne są liczne źródła informacji, w tym platforma edukacyjna, która oferuje szkolenia dla początkujących i zaawansowanych użytkowników systemu ochrony własności przemysłowej. Dla przedsiębiorców i start-upów organizowane są szkolenia i webinaria online, które pomagają zrozumieć zasady ochrony IP. Dodatkowo, działa Centrum Informacji o Ochronie Własności Intelektualnej, które wspiera przedsiębiorców poprzez różne kanały komunikacji, w tym telefon, callback, live-chat, email oraz wirtualne okno. Od maja 2022 roku w ramach Strefy Informacji Biznesowej Wrocławskiego Parku Technologicznego organizowane są dedykowane spotkania informacyjno-konsultacyjne online, z których korzystają podmioty z województwa dolnośląskiego.
Urząd Patentowy RP udziela również informacji na temat dostępnych dofinansowań z organów międzynarodowych oraz oferuje możliwość zwolnień z opłat. W ramach Platformy Usług Elektronicznych PUEUP, przedsiębiorcy mogą korzystać z e-profilu – konta klienta umożliwiającego dostęp do szeregu e-usług, takich jak dokonywanie zgłoszeń, wnioskowanie o wyciągi rejestrowe, dostęp do wyszukiwarek związanych z ochroną IP, dokonywanie płatności elektronicznych oraz otrzymywanie przypomnień o zbliżających się terminach wygaśnięcia ochrony.
Urząd udostępnia również e-Bibliotekę z fachowymi artykułami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej oraz różnorodne publikacje, takie jak Biuletyn Urzędu Patentowego, Wiadomości Urzędu Patentowego, a także ulotki, broszury i poradniki. Ponadto, przedsiębiorcy mogą skorzystać z procedury Fast Track, która przyspiesza proces zgłoszeń znaków towarowych i wzorów przemysłowych online.
Jako urząd, dostosowujemy nasze usługi do potrzeb przedsiębiorców, oferując rozwiązania „szyte na miarę”. Aktywnie uczestniczymy w targach, konferencjach i branżowych wydarzeniach, szkolimy i jesteśmy dostępni w różnych kanałach komunikacji. Nasza misja to łączenie biznesu z administracją, wspierając rozwój innowacji i przedsiębiorczości w Polsce.
Co jest dziś kluczowe w rozwoju innowacji i przedsiębiorczości w Polsce?
Kluczową kwestią w rozwoju innowacji i przedsiębiorczości w Polsce jest społecznie odpowiedzialny biznes, który otrzymuje właściwe wsparcie od różnych instytucji, w tym administracji publicznej. Powinniśmy kierować nasze działania na systemowe wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć
i stymulowanie działalności naukowo-badawczej w różnych dziedzinach techniki.
Urząd Patentowy oferując swoje wsparcie dla przedsiębiorców i instytucji naukowych pozwala na budowanie bogatego portfolio praw własności intelektualnej przedsiębiorców przez co wspiera ich indywidulany rozwój bazujący na ochronie własności przemysłowej. Urząd bardzo chętnie wspiera inicjatywy takie jak Strefa Informacji Biznesowej oraz Sektor Innowacji WPT, gdyż w ten sposób łatwiej dotrzeć do przedsiębiorców z regionu i udzielić im wsparcia informacyjnego. Dbając o rozwój innowacji i przedsiębiorczości w poszczególnych regionach dbamy o rozwój innowacji i przedsiębiorczości
w Polsce. Urząd Patentowy RP, wypełniając bardzo istotną misję w zakresie ochrony własności przemysłowej, jest jedną z kluczowych instytucji mających wpływ na tworzenie warunków rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Na co powinni dziś zwracać uwagę przedsiębiorcy chcący rozwijać swoje innowacje?
Powinni nastawić się na prowadzenie odpowiedzialnego społecznie biznesu, aby innowacje służyły społeczeństwu i rozwiązywały realne problemy ludzi i społeczeństw. W odniesieniu do ochrony własności intelektualnej przedsiębiorcy powinni szczególną uwagę zwrócić na szereg korzyści wynikających z ochrony swoich praw, co zagwarantuje spokojny i skuteczny rozwój w swojej dziedzinie. Korzyści, o których mowa to ochrona własnych rozwiązań i wyłączność na ich wykorzystywanie na określonym terytorium, wzrost prestiżu przedsiębiorstwa i zaufania klientów oraz kontrahentów, dodatkowe źródło przychodów dzięki komercjalizacji, stymulacja działalności, w tym zwrot nakładów ponoszonych na rozwój i marketing, skuteczne narzędzie do realizacji strategii biznesowej przedsiębiorstwa i ułatwienie w dochodzeniu roszczeń.
Jakie znaczenie ma wspieranie rozwoju innowacji i przedsiębiorczości dla regionu i gospodarki?
Skuteczne wspieranie firm w rozwoju ich innowacyjności jest jednym z najistotniejszych zadań Urzędu Patentowego RP, zarówno w skali regionu, jak i całego kraju. Dobrze przygotowany merytorycznie
i świadomy przedsiębiorca skutecznie wykorzysta wiedzę na każdym etapie działania przedsiębiorstwa od start-upu po rozwój i szeroko pojętą stabilizację działalności. Przedsiębiorca znający zasoby własności intelektualnej, którą dysponuje nie tylko wygeneruje dodatkowy zysk, ale zadba o rozwój swoich pracowników, a w przypadku zatrudniania twórców własności intelektualnej zapewni odpowiednie warunki pracy i wynagrodzenie. Co z kolei będzie przekładało się na rozwój innych przedsiębiorców w regionie i samego regionu.
Jak oceniacie znaczenie inicjatyw takich jak SIB i Sektor Innowacji?
Jako instytucja, która współpracuje z Wrocławskim Parkiem Technologicznym w Strefie Informacji Biznesowej od jej otwarcia, możemy śmiało stwierdzić, że inicjatywa należy do jednej z najbardziej udanych projektów wsparcia przedsiębiorców i naukowców w regionie województwa dolnośląskiego. Elastyczność współpracy z SIB i możliwość organizacji spotkań w formule on-line pozwoliło rozpocząć cykliczną współpracę. Zaprojektowane z myślą o przedsiębiorcach spotkania informacyjno-konsultacyjne Urzędu realizowane w ramach comiesięcznych spotkań on-line SIB cieszą się sporym powodzeniem i pozwalają na dotarcie do przedsiębiorców z różnych zakątków województwa. Przedsiębiorcy, którzy zgłosili się do nas za pośrednictwem SIB często wracają z kolejnymi zagadnieniami i podejmują procedury zgłoszeń w Urzędzie Patentowym RP, co daje nam ogromną satysfakcję z uczestniczenia w tym projekcie.
Bazując na dotychczasowej współpracy w ramach SIB cieszy nas fakt dołączenia do kolejnej inicjatywy WPT – Sektora Innowacji. Mamy nadzieję, że również w ramach tej inicjatywy poza dedykowanymi spotkaniami informacyjno-konsultacyjnymi będziemy mogli dzielić się wiedzą z zakresu ochrony własności intelektualnej poprzez udostępnianie publikacji czy filmików informacyjnych.
Dodam, że zarówno SIB, jak również Sektor Innowacji to świetne bezpłatne projekty, które wspierają innowacyjną działalność, a przedsiębiorcy lub osoby planujące założenie firmy otrzymują kompleksowe i fachowe wsparcie w kluczowych kwestiach biznesowych w jednym miejscu.