Wywiad z Tomaszem Wrońskim, Head of Research&Development Center w Viessmann 

Wywiad z Tomaszem Wrońskim, Head of Research&Development Center w Viessmann 

WPT to społeczność innowatorów, którą tworzą zarówno startupy, jak i oddziały badawcze dużych międzynarodowych korporacji. Naszą 25-letnią historię tworzymy razem z nimi i dzięki nim, dlatego przybliżamy to, w jaki sposób postrzegają oni rolę WPT! Zapraszamy do lektury wywiadu z Tomaszem Wrońskim, Head of Research&Development Center w Viessmann, firmie która swoje prace R&D prowadzi w WPT od 2011 roku.

Czym Viessmann zajmuje się we Wrocławskim Parku Technologicznym?

Wrocławski Park Technologiczny jest siedzibą naszego Centrum Rozwoju Oprogramowania, które służy jako Centrum Badań i Rozwoju firmy Viessmann. Nasza praca polega na integrowaniu urządzeń z szeroko rozumianym Internetem. Działamy w branży technologicznej w obszarze IoT, czyli Internet of Things, a nasze zadania obejmują rozwój oprogramowania i elektroniki dla głównych produktów firmy Viessmann. Dzięki naszej pracy urządzenia takie jak nowoczesne pompy ciepła łączą się z infrastrukturą IoT, przez co uzyskują najwyższy poziom inteligencji.

Viessmann to dziś znana międzynarodowa firma o ugruntowanej pozycji. Jak wyglądał jej rozwój?

Viessmann to międzynarodowa firma silnie związana ze swoją centralą, która mieści się w Niemczech, dokładnie w Allendorfie. Początkowo była prowadzona rodzinnie i realizowała większość swoich działań w jednej lokalizacji. Wraz z ekspansją na rynki międzynarodowe podjęto kroki w kierunku budowy sieci lokalnych oddziałów firmy, takich jak np. Viessmann na ulicy Karkonoskiej we Wrocławiu. Działa on jako centrum sprzedaży i wsparcia dla produktów Viessmanna.

Dalszym krokiem pozwalającym na sprostanie wymogom globalnej ekspansji było przeniesienie części produkcji do innych krajów. W wyniku tego działania powstała m.in. fabryka Viessmanna w Legnicy, odpowiedzialna za produkcję urządzeń grzewczych, w tym najnowocześniejszych pomp ciepła.

Kolejnym etapem rozwoju firmy było udoskonalenie stosowanego w naszych produktach oprogramowania. Jedno z centrów badawczo-rozwojowych na to pozwalających powstało właśnie w Polsce. Mowa oczywiście o naszym R&D Centrum Wrocław. Muszę jednak przyznać, że choć centrala naszego R&D znajduje się we Wrocławiu, to nasi pracownicy są rozlokowani w całej Polsce, ponieważ oferujemy im możliwość pracy zdalnej i hybrydowej. Bardziej adekwatne jest więc określenie naszego oddziału jako R&D Centrum Polska.

Dlaczego wybrano właśnie Wrocław?

Polskę wybrano ze względu na jej bliskość geograficzną do głównej centrali firmy, co ułatwiają koordynację działań na skalę międzynarodową. Wrocław cieszy się natomiast dobrą reputacją, jeśli chodzi o stan rozwoju branży IT. Wpłynęło to dodatkowo na decyzję o lokalizacji centrum badawczo-rozwojowego właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Początkowo, w 2011 roku, było to jedynie wydzielone biuro Viessmann Elektronik we Wrocławiu, ale z czasem nasza działalność została rozszerzona. Obecnie, oprócz produkcji elektroniki, świadczymy usługi dla różnych dziedzin takich jak IT Serwisy – wszystkie te aktywności zostały skonsolidowane pod jednostką o nazwie One R&D. Dzięki takiej strategii rozwoju działalność firmy Viessmann nabrała nowego rozmachu, a nasze centrum R&D zyskało ugruntowaną pozycję w strukturze międzynarodowego koncernu.

Jak wygląda działalność państwa centrum we Wrocławiu? Czym się Państwo w niej kierują?

Kluczową cechą naszej organizacji jest proaktywność. Wszyscy, niezależnie od szczebla w organizacji lub stanowiska dążymy do podejmowania działań z wyprzedzeniem. Pozwala nam to na zdobywanie nowych umiejętności, kreowanie nowatorskich produktów, a także ulepszanie tych, które już istnieją, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Przyczynia się to również do doskonalenia procesów czy tworzenia nowych produktów.

Zasady, którymi się kierujemy nie kończą się oczywiście na proaktywności. Zawsze podkreślamy, że naszą najważniejszą wartością jest zespół. To podstawa funkcjonowania firmy. Dbamy o niego niezależnie od tego, czy pracujemy razem w jednym miejscu, czy jesteśmy rozproszeni geograficznie po różnych miejscach w Polsce.

Kolejną wartością, która nas łączy, jest dążenie do tworzenia lepszej przyszłości dla naszej planety. W naszym Centrum R&D pracujemy nad kreowaniem przestrzeni życiowej dla przyszłych pokoleń (Living Space for Generations to Come), skupiamy się na ekologii i zrównoważonym rozwoju. To nie jest tylko pusty slogan, ale coś, co jest dla nas naprawdę ważne od początku. Zawsze zwracaliśmy uwagę na to, ile CO2 nasze produkty emitują do atmosfery, jak są energooszczędne i ekologiczne.

Częścią naszej pracy, jest to, że widzimy bezpośrednie efekty naszych działań. Mamy na nie wpływ – od rozwoju aplikacji mobilnych, przez tworzenie aplikacji webowych, aż po zaplecze w chmurze. Członkowie naszego zespołu korzystają z naszych produktów na co dzień, a to pozwala nam utożsamiać się z efektami naszej pracy.

Czy poza działalnością produkcyjną i ofertą badawczo-rozwojową zajmujecie się również działaniami społecznymi na poziomie lokalnym lub międzynarodowym? Czy podejmujecie edukacyjne projekty lub działania CSR?

Globalnie, takie działania zawsze są agregowane na poziomie całej firmy. Staramy się też wzmocnić nasze oddziaływanie na świat globalnie i lokalnie np. poprzez stworzenie aplikacji Vimove, która umożliwia nam promowanie przesłania ekologicznego na różnych poziomach. Dzięki niej, za każdy kilometr pokonany podczas sportowej aktywności, firma sadzi lub sponsoruje posadzenie drzewa w wybranym miejscu na świecie. To jedna z takich aktywności, jakie organizujemy na miejscu, aby przyczyniać się do lepszego samopoczucia i ducha zespołu.

Jak rozrastał się i jak działa dziś Państwa zespół?

Działalność badawczo-rozwojowa w naszej firmie opiera się głównie na rozwiązaniach cyfrowych, zwłaszcza na software. Możemy pracować zdalnie i nie nosimy białych kitli, które standardowo kojarzą się z centrami R&D. Właśnie otworzyliśmy w WPT własne laboratorium testowe, gdzie będziemy mogli weryfikować działanie urządzeń takich jak pompy ciepła i magazyny energii.

Obecnie w naszej firmie pracuje ponad czterysta osób. Początkowo korzystaliśmy tylko z części trzeciego piętra w budynku WPT, ale stopniowo przejmowaliśmy kolejne poziomy budynku – wszystko w miarę rozwoju i pojawiania się nowych produktów. Oczywiście startując z działalnością w Polsce musieliśmy zapracować na zaufanie Centrali Viessmann, przekonać ją, że tworzone przez nas rozwiązania cyfrowe mogą być skuteczne. Z pewnością nam się to udało – po kilku latach istnienia, firma dobrze zdaje sobie sprawę z potencjału naszych inżynierów i ich oddania. Jestem dumny, że możemy reprezentować firmę tutaj w Polsce.

Trzeba też zauważyć, że przez ostatnie lata świat bardzo się zmienił, a rozwiązania cyfrowe wchodzą do naszych domów. Kiedyś kotły gazowe były ukryte w piwnicach i nikt specjalnie się nimi nie interesował. Ale teraz wprowadzamy interfejsy cyfrowe, które pozwalają użytkownikom zdalnie kontrolować kotły, ustawiać programy i temperatury nawet bez wychodzenia z domu. Ten trend cyfryzacji bardzo wpłynął na naszą firmę i umożliwił nam jeszcze większą kreatywność i innowacyjność w tworzeniu nowych produktów i interfejsów.

Statystycznemu Polakowi Państwa marka zapewne skojarzy się z kotłami, urządzeniami do ogrzewania. Z czym jeszcze powinna się kojarzyć?

Rzeczywiście, chcielibyśmy żeby Viessmann był kojarzony nie tylko jako producent techniki grzewczej, ale także jako dostawca kompleksowych rozwiązań dla klimatu w domu. Obecnie oferujemy nie tylko kotły gazowe i pompy ciepła, ale również systemy wentylacyjne, baterie do gromadzenia energii oraz zaawansowane oprogramowanie i technologie, takie jak sztuczna inteligencja i big data. Wszystko to po to, aby stworzyć komfortowe i spersonalizowane warunki życia w domu, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne.

Chcemy, by Viessmann był kojarzony jako firma, która inwestuje w rozwój cyfrowych rozwiązań, a techniczne urządzenia są jedynie częścią tego większego ekosystemu. Dążymy do zachowania komfortu i wygody dla użytkowników, jednocześnie koncentrując się na oszczędzaniu energii i minimalnym wpływie na środowisko.

Chcielibyśmy również połączyć nasz ugruntowany, pełen tradycji wizerunek, gdzie byliśmy znani głównie jako producent kotłów gazowych, z postrzeganiem nas jako firmy, która oferuje innowacyjne rozwiązania cyfrowe. Każdemu, kto spojrzy na nasze logo i nazwę, powinno przychodzić do głowy połączenie z zaawansowanymi technologiami, innowacją oraz zrównoważonym rozwojem. Chciałbym, abyśmy byli kojarzeni z wydajnymi i ekologicznymi rozwiązaniami w dziedzinie energii, które przyczyniają się nie tylko do ogrzewania, ale także do ochrony środowiska. Naszym celem jest tworzenie nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno naszym klientom, jak i całej planecie.

Państwa Centrum powstało od razu w WPT, w 2011 roku

Jesteśmy od samego początku w WPT i nadal pozostajemy – w tym roku podpisaliśmy kolejny kontrakt. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej obecnej lokalizacji. W naszym zespole podejmujemy większość decyzji wspólnie, włącznie z tymi dotyczącymi tego, gdzie będzie mieścić się nasze biuro. Co trzy lata przeprowadzamy ankietę wśród naszych pracowników, po to, by dowiedzieć się, czy są zadowoleni z obecnego budynku, czy chcieliby przenieść się w inne miejsce. Dotychczasowy głos naszego zespołu zawsze wskazywał na to, że chcemy pozostać w WPT. Dlaczego? Po pierwsze, mamy tutaj świetną infrastrukturę, w tym miejsca parkingowe – również dla samochodów elektrycznych oraz rowerów, które są bardzo doceniane przez naszych pracowników. Ponadto w naszym zespole jest wiele osób, które zakładają rodziny i doceniają dostępność przedszkola i szkoły znajdujących się w pobliżu.

To oczywiście nie wszystko. Zespół WPT zawsze wspierał nasz rozwój – od przechodzenia z jednego piętra na kolejne, aż do przydzielenia nam nowej powierzchni na pierwszym piętrze. Nasz wzrost odbywał się w ramach tego samego budynku, abyśmy nie musieli przeprowadzać się na różne miejsca w kampusie. Teraz, przy budowie naszego własnego laboratorium udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce na parterze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy przy tym projekcie, mamy same pozytywne doświadczenia.

WPT obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Viessmann jest w nim od aż 12 lat. Jak ocenia Pan rolę instytucji, takich jak WPT dla rozwoju przedsiębiorczości, nauki, innowacji?

Uważam, że parki technologiczne odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju przedsiębiorczości. Jako duża firma Viessmann mogliśmy pozwolić sobie na wybór biura w dowolnym miejscu, ale dla mniejszych firm czy start-upów, dostęp do laboratoriów, jakie oferują takie parki, stanowi ogromny atut. Innym ważnym aspektem jest fakt, że w jednym miejscu gromadzi się szereg firm, a WPT mocno inwestuje w networking między firmami. Uważam, że jest to bardzo ważne, ponieważ parki technologiczne, które do tej pory znałem, nie animowały nawiązywania relacji między firmami. WPT idzie o krok dalej, wspiera networking poprzez spotkania, konferencje, newslettery i promowanie wymiany wiedzy między firmami. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, co robią inni, a to może skutkować nowymi pomysłami.

Dodatkowym atutem WPT jest infrastruktura. Tak szerokiej oferty nie spotkałem w innych parkach w okolicy, które zazwyczaj opierają swoje działanie na współdzieleniu jednego terenu. WPT to coś więcej niż tylko kampus, to społeczność.

Zobacz najnowsze informacje

  • 8 listopada, 2024

  • 5 listopada, 2024

  • 5 listopada, 2024